Günümüzde “Botulinum toksini” (botoksu) neredeyse duymayan kalmamıştır, yaygın bilinenin aksine yılan zehirli olmayıp sentetik olarak üretilen bir bakteri eksotoksinidir. Sinir ve kas hücre aralığında iletişimi keserek uygulama yapılan kasların, (burada uygulama yapılan kaslar mimik kaslarımız olduğundan), mimik kaslarımızın kasılmalarını engeller ya da zayıflatır.

Tüm çizgilerimizin oluşum nedeninin başında mimik kas hareketleri olduğunu düşünürsek mimikleri azalttığımızda kırışıklık olmayacaktır, botoksta temel mantık budur.

Amerika ve Tüm Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda alınan sonuçlara göre botoks en fazla yapılan ameliyatsız estetik uygulamadır ve uygulama yaygınlığı günden güne hızlanarak artmaktadır. Hatta eski hocalarımdan bir alıntıyı sizinle de paylaşmak istiyorum: ” botoks biz plastik cerrahların elindeki sihirli değnektir”. Çok kısa süreli ve ağrısız bir uygulamayla tüm kırışıklıklarımızdan, yorgun, sinirli veya mutsuz ifademizden kurtulmamız, oldukça doğal ve fresh hale kavuşmamız mümkündür. Benim de en sevdiğim ve kendime de düzenli olarak yaptığım estetik uygulamaların başında gelmektedir.

Botoksla Doğal Gençlik, Doğal Güzellik Mümkün

Botoksu hangi kasa, ne kadar dozda, hangi noktalarda vereceğini bilmek uzmanlık ve deneyim gerektiren titiz bir planlama, doz ayarlama ve çalışma gerektirir, ki ben botoksu oldukça doğal sonuç alacak şekilde uygulamayı seviyorum. Uygulamadan 1 ay sonra çevrenizdekiler size “sende bir değişiklik, güzellik, tazelik var ama ne olduğunu anlayamadım” demeli. Tamamen ifadesiz kalmış, donuk yüzler ve bakışlar estetik anlayışımın tamamen dışındadır.

Botoksun Yan Etkisi var mı?

Botoks uygulaması anatomi, fizyoloji bilgisi, uzmanlık ve deneyim gerektiren aslında oldukça hassas bir uygulamadır. Yani her eli iğne tutanın yapabileceği bir uygulama değildir, aslında botoks yanlış ellerde istenmeyen sonuçlara yolaçabilir. Bunlar yanlış kas gruplarına enjekte edilen ilaç nedeniyle gözkapağı düşüklüğü, aşırı ifadesiz (maske) yüz, şaşı bakışlar vs olabilmektedir. Ancak neyse ki botoksun etkisi geçicidir, bu nedenle yan etkilerin tamamı kendiliğinden ya da gözdamlaları ile düzelmektedir.

En sık görülen yan etkilerden biri de enjeksiyon yapılan yerde oluşan hafif morarmalardır, ki bu da kalıcı değildir, birkaç güne tamamen geçecektir.

Botoksu nerelerde kullanıyorum?

 • Yatay alın çizgilerini azaltmak
 • Kaşları kaldırmak
 • Kaz ayaklarını yok etmek
 • Kaş arası dikey çizgileri yok etmek
 • Üst dudak üstündeki dikey, ince sigara çizgilerini hafifletmek
 • Ağız köşelerini yukarı kaldırmak
 • Gülerken diş etlerinin fazla görülmesini düzeltmek
 • Burun ucunu hafif kaldırmak
 • Boynumuzdaki yatay çizgilenmeleri azaltmak
 • Boyundaki dikey çizgilere neden olan kas yapılarını hafifletmek
 • Koltukaltı, el ve ayak aşırı terleme tedavisi
 • Migren ağrıları tedavisi botoks uygulamasıyla mümkündür.

Sadece botoksla 10 yaş gençleşebilir miyim?

Kesinlikle evet, bunun için elinize ayna verip karşınızda sizi muayene ediyorum. Cilt yapınız  genetik olarak nasıl, cildinize nasıl bakmışsınız, ne kadar yıpranmışsınız, çizgilerin durumu nedir (statik çizgilenme mi ağırlıklı, dinamik mi?), sarkmalar da başlamış mı? Kaşların sarkması başlamış mı, varsa ne kadar sarkmış, cildinizde lekelenmeler var mı, cildiniz parlak mı, mat mı???

Tamamının çözümü bizde, ancak hepsi detaylı muayene ve planlama ile sonuçlanacak.

Kliniğime geldiğinizde sizin bütçenize, zamanınıza ve ihtiyaçlarınıza göre en ideal planlamayı yapacak ve sizi gençlik halinize, kaliteli cilt yapınıza yeniden kavuşturacağız. Bunun için botoksun yanında ihtiyacınıza göre gerekirse dolgulardan (hazır ya da yağ dolgunuz), mezoterapilerden, laser ya da dermapen tedavilerinden de destek alabiliriz. Hepsini birbiriyle kombine ettiğimizde ve bunu düzenli yaptırdığımızda geç yaşlanacak ve yaşımızın güzeli olacağız.

Biraz da Uygulamalardan Tek Tek Bahsedelim mi?

Alın botoksu: Alın botoksu ile alında görülen yatay çizgilerden kurtulmak hedefimiz. Burada Kaş ve gözkapak pozisyonları, saçlı deri çizgisi başlangıcı ve alın kaslarınızın yapısına dikkat ediyor ve size özel planlama ile botoksunuzu uyguluyorum. Elbette çizgilerin durumuna göre kombine tedaviler de önerebilirim.

Kaş arası botoksu: 2 kaşınızın arasında sizi olduğunuzdan daha kızgın, sert mizaçlı gösteren çizgiler varsa hemen botoksa başvuralım, uygulaması oldukça basit, sonuç harika. Ancak bazen geç kalmış olabilirsiniz, çizgiler çok derinleşmiş olabilir, çizgilerden kurtulmak için kombine tedaviler önerebilirim.

Göz çevresi botoksu: Göz kenarlarımızda gülerken oluşan çizgilere “kaz ayağı çizgileri” diyoruz. Zamanla bu çizgiler gözümüze batmaya, bizi daha yorgun ve yaşlı göstermeye başlar. Çözümü yine oldukça basit, sonuç harika, ancak çizgiler çok derinleşmiş ve yerleşmişse size kombine tedaviler önerebilirim.

Dudak botoksu: üst dudak üstünde ve alt dudak altında görülen çizgilere ” sigara çizgileri” denir. Sıklıkla sigara içenlerde görülür ancak elbette tek nedeni sigara değildir, botoksla bu çizgileri azaltmak mümkündür. Dudak botokslarının dozları diğer botoks uygulama yerlerinden farklıdır, çizgiler çok yerleşmişse kombine tedaviler de önerebilirim.

Dudak botoksu ile aynı zamanda aşağı sarkmış ağız köşelerini yukarı kaldırarak üzgün ve yaşlı ifadeden kurtulmak da mümkündür.

Çene botoksu: çene botoksu çenesindeki yatay kırışıklık çizgisinden şikayetçi olan hastalarıma yaptığım sık bir uygulamadır. Sonuçları oldukça başarılıdır, çene botoksunun tek başına yeterli olamayacağı kadar derinleşmiş çizgilerde kombine tedaviler önerebilirim.

Burun botoksu: burun botoksu ile aşağı doğru sarkmış burun ucunu hafif bir şekilde yukarı kaldırmamız da mümkün olabilmektedir. Ancak ameliyat gerektirecek kadar sarkmış burun ucu için ameliyata alternatif değildir.

Boyun botoksu: boyun botoksu nefertiti çizgileri denen yatay boyun çizgilerini azaltmak ya da dikey kolonlar halinde uzanan bantlaşmış kas yapılarını azaltmak için kullanılır, dozu yüzde kullanılan botokstan daha farklıdır. Yerleşmiş çizgilerde kombine tedaviler önerebilirim.

Dişeti botoksu: gülerken üst dişetlerinin fazlaca ön plana çıktığı hastalarda gülüşün daha estetik olması için uygulanan botokstur.

Migren botoksu: migren ağrısı yaşayanhastalarda migren noktalarını belirleyerek uygulanan botokstur.

Kaş Kaldırma ve Ağız Köşelerini Kaldırma: kaşların kuyruk dediğimiz son 1/3 lüks kısımlarının yukarı kalkık olması ve dudak kenarlarının da hafif yukarı dönük olması çekicilik anlamında aranan özelliklerdir. Her 2 unsuru da hafif botoks dokunuşlarıyla yakalamak mümkündür.

Botoksun Etkisi Ne kadar sürecek?

Botoksun etki süresi botoks ilacının kalitesine, sulandırılması şekline, sulandırdıktan sonra hemen kullanılıp kullanılmadığına ve uygulama alanına göre (uygulanan kas gücüne göre) değiştiği gibi kişisel bazı faktörlere göre de değişmektedir. Ortalama veriler etkisinin yaklaşık 6 ayda son erdiğini göstermektedir. Ancak bu etkinin tam anlamıyla bittiği kabul edilen süredir, oysa ki botoks ilacının maksimum etkin olduğu zaman uygulama sonrası 1. aydır ve bundan sonra ilaç günden güne etki gücünü kaybeder, 2. aydan itibaren yavaş yavaş mimik kaslarınızı kullanabildiğinizi göreceksiniz, bu durum ilacın doğal sürecidir, 6 aya yakın bir sürede de neredeyse ilk gününüze geri dönersiniz.

Botoks yaptırmazsam daha kötü, daha yaşlı görünür müyüm?

Asla. Tekrarlatmadığınız takdirde botoksu yaptırdığınız ilk güne geri dönersiniz. Gözünüz botoksun verdiği taze, genç ve parlak cilt görünümüne alışınca etkisi geçtiğinde size öyle gibi gelecektir, ancak asla daha kötü olmayacaksınız.

Botoks yaptırınca ifadesiz, maske yüz olacak mı?

Asla. Birçok tiyatro ve sinema sanatçısına botoks uyguluyorum, mimiklerinden birşey kaybetmeden doğal ve fresh olabiliyorlar. Botoksun doğal uygulanmasını seviyor ve uygulamalarımda da doğal görünümü yakalamayı tercih ediyorum. Asla mimiksiz, maske yüz tercih etmiyorum.

Botoksu Kliniğimde Nasıl Uyguluyorum?

Botoks yaptırmaya karar verdiniz, kliniğe geldiniz, sizinle kısa bir sohbet ediyor ve sağlık durumunuz ve kişiliğiniz, konuşurken kullandığınız mimik kaslarınız, ifadelerinizi sohbetimiz sırasında gözlemliyorum. Daha sonra elimize ayna alarak ayna karşısında size en çok kullandığınız mimikleri, yüzünüzde mevcut asimetrileri gösterip nerelere botoks uygulamak istediğimi ve sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağınızı anlatıyorum. İşaret noktalarımızı tamamlayıp uyuşturucu kremlerimizi sürerek yaklaşık 15 dakika sizi bekleme odamıza çay kahve içmeye alıyoruz. Amacımız botoksun özel yapım, minicik iğnesini bile hissetmemeniz, tamamen konforlu uygulama yapmak. Bekleme süresi dolunca uygulama odasında sizin için özel ve taze hazırlanan botoksu işaretli alanlara ve belli dozlarda uyguluyoruz. İşlem süresi yaklaşık 5-6 dakikadır. Sonrasında rahatlıkla günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

İşlemden 2 saat sonrasına kadar göstereceğimiz şekilde bol mimik yapmanızı istemekteyim, ayrıca 2 saat boyunca da masaj yapmayın, düz yatmayın, ancak makyaj yapabilir ve yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bir de eğilirken baş aşağı değil de karşıya bakarak eğilmenizi istiyorum, bu da sadece 2 saatlik bir süre.

WhatsApp

Müşteri Destek