Dudakta estetik kavramı zaman içinde farklılıklar göstermiş, eskiden ince dudak yapısı kadınsı ve çekici bulunurken günümüzde dolgun dudaklar daha estetik olarak algılanmaya başlamıştır.

Dudaklarımızın kalınlığı genetik olarak belirlense de yaş ilerledikçe dudaklar kemik ve bağ doku yapılarında oluşan deformasyonlara bağlı olarak giderek içeri çekilmekte ve incelmeye başlamaktadırlar. Daha dolgun dudak isteyenlere ya da zamanla hacim kaybetmiş dudaklara sahip kişilere kesin çözüm: dudak dolgusudur.

Hangi Dudak Dolgusu Size En Uygunudur?

Günümüzde hazır dudak dolgularıyla (hyaluronik asit) veya kendi yağınızı hazırlayarak dudaklarınızı istediğiniz biçimde hacimlendirmemiz mümkündür.

Dudak Hacimlendirmede Hazır Dolgu mu Kendi Yağımız mı?

Her 2 yöntemin de birbirine üstünlükleri vardır, kararı sizinle ayna karşısında yapacağımız muayenede birlikte karar vereceğiz. Gelin 2 yöntemin de avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim:

Hazır Dolgular:

Hazır dolgular adı üzerinde önceden sizin için hazırlanmış dolgulardır. Yani vücudunuzun başka bir yerini uyuşturup ek işleme gerek olmaksızın ve zaman kaybetmeksizin derhal uygulamaya geçilir. İstediğimiz kadar malzeme kullanarak istediğimiz ölçülerde yapabiliriz ve sonucu derhal görmemiz mümkündür. Üstelik de en fazla 10 – 15 dakikalık hızlı bir uygulama. Ayrıca kullandığım hazır dolgularda hyaluronik asidin içinde lokal anestezik maddesi bulunmaktadır, bu da size uygulama sırasında ekstra konfor yaratmaktadır. Bunlar hazır dolgunun en büyük avantajlarıdır.

Hazır dolguların dezavantajı ise bir kez uyguladıktan sonra yaklaşık 1 yıl içinde yeniden uygulamamız ve bunu her sene tekrarlamamız gerekir. 1 yıllık süre ortalama verilere dayalı olarak söylenir. Dudaklar hareketli bölgeler olduğundan yüzün diğer bölgelerine göre dolgu uygulamalarını daha hızlı eritmektedirler.

Hazır dolguların içeriği dudağın bağ dokusunu oluşturan yapıtaşı hyaluronik asidin sentetik olarak hazırlanmış formlarıdır. Sıklıkla ortalama 1 yıllık dolgulardır. Daha uzun süre kalıcılığı olan dolgularda hyaluronik aside ek maddeler eklenmekte ya da daha sert ve yoğun başka maddeler kullanılmakta, bunlar da sıklıkla işlemi doğallıktan ve sağlıklı sonuç almaktan uzaklaştırmaktadır. Bu tarz dolgularda zamanla topaklaşma, sertleşme ve allerjik yan etkiler olabilmekte, bu gibi nedenlerle kliniğimizde uzun etkili dolgular kullanılmamaktadır. En ideal ve sağlıklı dolgular ortalama 1 yıllık geçici dolgulardır.

Hazır dolgularda Op. Dr. Sema Özden Kliniği’ nde sadece FDA onaylı, steril paketler halinde satılan ve tek kullanımlık, içinden çıkan garanti belgesini hastamıza anında takdim ettiğimiz ve klinik dosyalarımıza kaydettiğimiz yüzde yüz garantili ürünleri kullanmaktayız. Kalitelerinden ötürü Allerjik yan etkileri bulunmamaktadır. Ayrıca kullanılan dünyaca ünlü dolguların da sadece dudak için üretilen formlarını tercih etmekteyim. Böylece tam dudak kıvamında ve doğallıkta görünüm elde edebiliyoruz. Bu anlattığım detaylar sağlığınız açısından çok önemli detaylardır ve aslında dudak dolgusunda fiyatı belirleyen başlıca unsur kullanılan malzemenin kalitesidir.

Kendi Yağınızla Dudak Dolgusu:

Burada malzeme tamamen sizden:) Yani hiçbir yan etkisi yok, istediğimiz kadar kullanabiliriz ve tamamlandıktan sonra ömür boyu kalıcılığı var. Bunlar yağ dolgusunun avantajları, dezavantajları ise maalesef tek seferlik uygulama yeterli değil, dudaklar hareketli bölgeler ve verdiğimiz yağlar o bölgede canlı ve tutunabilir olana kadar birkaç seans işlemi tekrarlamamız gerekebilir, bu tamamen uygulamalarla anlayabileceğimiz bir durum, önceden ne kadar seans gerekecek ve verilen yağın ne kadarı tutacak, kesin birşey söylemek olası değil maalesef. Bir de işlem için hazır dolgu uygulamasına göre biraz daha uzun zaman ayırmanız gerekiyor. Yaklaşık 30 dakika. Nedeni yağın vücudun başka bir yerinden alınma işlemi ve nano teknoloji ile kök hücreden zengin kıvama getirilme süreci.

Nasıl Bir Dudak Hayal Ediyorsunuz?

Daha Hacimli?

Daha Belirgin?

Daha Çarpıcı?

Bunların hepsi mümkün.

Bana yakışır mı? Ya abartılı olursa???

Hiç korkmayın, tamamen doğallıktan yana bir doktorum ve size yakışanı, önceden birlikte planlayarak ve yüzde yüz garantili ve sağlıklı ürünleri tercih ederek dilediğiniz ölçüde dudak dolgusu yapıyorum. Uygulama sırasında elinizde ayna olacak ve nereye ne kadar ekleme yapacağız, birlikte karar vereceğiz, yani çok rahat olun:)

Dudaklarda Nerelere Dolgu Uygulanır? 

Dudağın kırmızı olan iç tabakasına, beyaz kontür hattına ve filtral kolonlara dolgular uygulanabilir, kısaca hacimsel ya da biçimsel doldurmak istediğimiz her yere:)

İsteklerinizi ayna karşısında yapacağımız ve hayalinize ve dudağınızın yapısına uygun planlamadan sonra işleme hazırız.

Nasıl Bir İşlem Sizi Bekliyor?

İşlem Ağrılı mı?

Sonrasında Neler Yapıyoruz?

Muayene bitti, hazır ya da kendi yağınız, dolguyu kararlaştırdık, artık işleme hazırız.

Dudaklarınıza hemen uyuşturucu katkılı kremleri bolca sürüyor ve 5- 7 dakika bekliyoruz. Tamamen hissiz bir işlem isteniyorsa çok ince ve hafif diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı uyuşturucu iğnelerle lokal anestezi yapmam da mümkün. Tamamen size kalmış.

Uyuşan dudakları önce dezenfekte ediyor ve önceden planlanan alanlara göre dolgu maddesini enjekte ediyorum ve dudağı hafif dokunuşlarla şekilllendiriyorum. Tekrar dezenfektanlarla silip kremlerle dudaklarınızı koruma altına alıyor, ardından ödemi azaltmak için soğuk kompresler verilerek ve önerilerle sizi 10 gün sonrasında yapılacak kontrole kadar yepyeni dudaklarınızla uğurluyoruz. Evde de ilk 24 saat soğuk uygulama yapabilirseniz ödem azaltmada ve ödemden çabuk kurtulmada faydası olacaktır. Bu arada evde 3 gün kullanacağınız 2 adet kreminiz de var, bunlar dudaklarınızı enfeksiyonlardan korumak için önlem amaçlı küçük detaylar, ne de olsa sizin sağlığınız bizim için en önemlisi:)

İlk başta dudaklarda hafif şişme olacaktır, bu nedenle kliniğime başvuran tüm hastalarıma bunu özellikle anlatır ve iş vb diğer programlarını buna göre ayarlamalarını özellikle rica ederim. 3-4 gün sonra dudaklar yepyeni ve doğal formlarına kavuşurlar.1. Günden itibaren makyaj yapabilir, ruj sürebilirsiniz. 10. Günde de sizi kontrole kliniğime davet ediyorum.

WhatsApp

Müşteri Destek