Karın Bölgem Neden Eskisi Gibi Değil?

Karın bölgesinde sarkıklık, gevşeme, çatlaklar, bel çevresi genişliği, yağlanma, karın bölgesinde öne doğru bombeleşme cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkesi rahatsız eder. Sıkı egzersiz ve diyet uygulamalarına rağmen deformasyondan bir türlü kurtulamazsınız. Bu durumların başlıca nedenleri arasında hızlı kilo alma ve verme, hamilelikler, geçirilmiş karın bölgesi ameliyatları, organ çevresi asiri yaglanmalari (iç yağlanma) ve düzenli alkol alımı sayilabilir.

Kadınları en çok rahatsız eden ise özellikle plajda öne eğilmekle ve oturmakla oluşan bombeli ve kat kat görünümdür, bunun da başlıca nedeni yağlı ve gevşek ciltle beraber karın kaslarında oluşan gevşeme ve bombeleşmedir.

Düz ve Sıkı Bir Karın Görünümüne Nasıl Sahip Olabilirim?

Karın germe ameliyatlari tüm bu şikayetleri gidermede kesin, kalıcı ve ideal çözümdür.

Ameliyat sonunda hedefimiz ince bel yapısına kavuşmuş, çatlaklardan kurtulmus, düz ve çekici bir karın görünümüne yeniden sahip olmaktır.

Karın germe operasyonu (abdominoplasti) karın cildi ve cildin altındaki yağ tabakasının fazlalığınının çıkarılıp cildin yeniden gerdirilmesi işlemidir. Aynı zamanda gevşemiş karın kas tabakası (rektus diastazı) yeniden sıkılaştırılır, böylelikle dümdüz ve sımsıkı karın ve kum saati şeklinde ince bel görünümü hem içerden hem dışardan düzeltimlerle yeniden sağlanır.

Karın Germe Operasyonu İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Karın bölgenizde cilt fazlalığı, sarkma, bombeleşme, çatlaklar var ve bunlar sizi rahatsız ediyorsa öncelikle detaylı bir muayene ile deformasyonunuzun derecesini konuşmalıyız. Buna göre de karın germe için aday mısınız, adaysanız hangi tip karın germe operasyonu size uygun (mini-, extended-, full abdominoplasti) ya da başka hangi düzeltme yolları var, hangi tedavi seçeneğinin hangi avantajları ve dezavantajları vardır bilgilendirmeyle yol haritamızı belirlemeliyiz.

Karın Germe Operasyonlarında Son Trendler Neler?

Artık karın germe operasyonu eskisi kadar ağrılı bir ameliyat değil, bunda laser lipolizin cerrahiye katkısı ve ameliyat sırasında içerden uygulanan anestezik ilaçların payı büyüktür.

Ayrıca karın germe operasyonunda eskiden kullanılan teknik seçimlerine yenileri eklendi ve artık daha ağrısız, daha az izle, daha çabuk iyileşme sunabildiğimiz yepyeni teknikler de mevcut. Mini abdominoplasti sadece göbek altında ve çok hafif yağlanmalı ve çok hafif sarkıklığı olan hastalarda dümdüz karın elde etmede yeterli bir yöntemken, full abdominoplasti hem göbek deliği altında hem de üstünde kalan alanlarda fazla yağlanma, bombeleşme, çatlaklar ve deri sarkıklığı olanlarda tercih edilir. Günümüzde bunlara ek olarak extended abdominoplasti, fleur de lis ve circumferential olanlar da eklendi ki bu yöntemleri daha ziyade postbariatrik cerrahide ya da aşırı kilo alıp vermiş kişilerde tercih etmekteyiz.

Ayrıca tarzınıza uygun iç çamaşırına göre ameliyatın izlerini planlamak da son yıllardaki trendlerden diğer bir tanesi.

“Drensiz karın germe” de son yıllarda popülarite kazandı. Dren ameliyat sonrası deri altında biriken kanın dışarı alınması için kullanılan gereçler olup son yıllarda içerden kanın birikmesini engelleyen dikişler konarak dren ihtiyacı azaldı, bazı operasyonlarda dren yerleştirmeden ameliyatı sonlandırıyoruz.

Ameliyatın İzleri Nerede, Ameliyat Sonrası İzler Kaybolur mu?

Plastik cerrahide temel prensibimiz izleri gizlemektir, her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatında da iz vardır, izleri kullandığınız iç çamaşır içinde kalacak şekilde planlarız. Bunun için sürekli kullandığınız, tarzınıza uygun iç çamaşırla muayeneye gelmenizde fayda vardır.

Ameliyattan sonra kalacak iz için ameliyattan önce yapılan çizimlerle aşağı yukarı fikir sahibi olabilirsiniz. Sezeryan iziniz varsa hemen altından geçen yatay planlı bir kesi yapılabilir, bu sayede sezeryan iziniz de aynı seansta düzeltilebilir.

İzler zamanla olgunlaşarak normal deri rengine gelir. Ancak solma ve olgunlaşma zamanını hızlandırmak için yine son teknoloji laserlerden, jel uygulamalarından ve yardımcı yöntemlerden faydalanmaktayız.

Ameliyata karar verdik, öncesinde neler yapmalıyım?

Sigara kullanıyorsanız ameliyattan  en az 15 gün öncesinden sigarayı bırakmalısınız. Sigara kullanan hastalarıma bu dönemde açık ve temiz havada yürüyüşler de öneriyorum.  Nedenine gelince sigara kandaki oksijen seviyesini düşürür, bu da dokulardaki oksijenlenmeyi bozar ve böylelikle ameliyat sonrası iyileşme sürecinizde aksamalara neden olabilir, yaralarınız geç iyileşebilir.

Ameliyattan 1 hafta öncesinden kan sulandırıcı özelliği bulunan bitkisel çaylar, vitaminler, aspirin vb ilaçlar kullanılmamalıdır.

Ameliyattan 2 gün öncesinde karın germe hastalarıma özel bir diyet listesi vermekteyim ve bazı ilaçlar kullanmanızı isterim. Bunlar ameliyat sonrası rahatınız içindir.

Yandaş hastalıklarınız varsa (diabet, guatr, kalp veya damar hastalıkları vb) ameliyattan önce ilgili branş doktorunuzla konsültasyonlar yapmamız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ameliyat hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat süresi yaklaşık 3-4 saat kadardır, ancak ilave yapılacak liposuction işlemleri de varsa ameliyat süresi buna göre değişebilir.

Ameliyata ameliyat sahasına lokal anestezi içeren ve kanamayı engelleyen bir sıvı karışımı (tümescant mayii) verilir. Böylelikle ameliyat sonrasında ağrınız ve hafif morarmalarınız azalacaktır. Gerekli görüldüyse bel bölgesindeki fazla yağlar liposuction yöntemi ile alınarak operasyona başlanır.

Göbek deliği, çevresindeki deriden dikkatlice kesilip ayrılır.

Aşağıda önceden planlanan çizgiden karın derisi çamaşır içine gizlenecek yatay çizgi şeklinde kesilir ve  deri kaslar üzerinden tamamen kaldırılır. Orta hatta, sımsıkı bulunması gereken karın kasları zayıflamış, gevşemiş ve birbirinden uzaklaşmışsa (Rektus Kas Diyastazı) kaslar yeniden orta hatta birleştirilir ve bu sayede karın düzleşir, bel bölgesi daha da inceltilir (Rektus Kas Plikasyonu). Bu arada varsa göbek fıtığı da tamir edilir.

Drensiz ameliyat planlandıysa karın cildi hemen altına, deri ve kas dokusu arasına dikişler konur, derinin yeni yerine hemen yapışması sağlanır.

Ameliyat sırasında hesaplanan fazlalık deri (yağlı ve çatlakların büyük kısmını içeren) çıkartıldıktan sonra, tekrar aşağı ve içe doğru gerilerek tabakalar halinde dikilir. Böylece gevşeklik, sarkıklık giderilir, çatlaklar azaltılıp aşağıya çamaşır içine doğru çekilir.

Göbek deliği aynı yerinde muhafaza edilmekle birlikte gerilen karın derisinden açılan yeni bir göbek deliğine dikilir. Kesilen deri tamamen ciltaltı dikişlerden yararlanılarak dışarda dikiş olmayacak şekilde kapatılır. Strip denilen özel bantlarla kesiler bantlanır.

Ameliyat bitiminde hastaya özel bir korse giydirilir ve bu korsenin 1 ay boyunca gece gündüz kullanılması önerilir.

Başka Ameliyatlarla Aynı Anda Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti), meme operasyonlarıyla, liposuctionlarla, kol ya da bacak germe operasyonlarıyla, rinoplasti veya Face-lift, blefaroplasti operasyonlarıyla kombine edilebilir. Burada sizin yaşınız, genel sağlık durumunuz, sigara kullanımınız yapılacak kombinasyonların uygunluğuna ışık tutacaktır.

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Normal koşullarda 1 ya da 2 gece hastanede kalmanız yeterlidir.

Ameliyattan 5-6 saat sonra kalkıp hafif yürüyüş yapmanız ya da yatak içinde bacaklarınızı hareket ettirmeniz gerekir.

Ameliyat sonrası 3-4 gün size özel verilen diyet menüsüne uygun beslenmeniz önerilir.

Ameliyattan sonraki 7-10 gün kadar yatış, oturma ve yürüyüş pozisyonlarınıza size önerdiğimiz şekilde dikkat etmeniz istenir.

Cerrahi dikiş kapatım tercihimden dolayı dikiş alma işlemine gerek yoktur, ciltaltında kendiliğinden emilen dikişler kullanmaktayım.

Günlük hayatınıza 5 – 7 gün içinde dönebilirsiniz, rapor kullanma süresi genellikle 7-10 gün arasıdır. Bu süre içinde oturarak ya da yatarak bilgisayar başında rahatlıkla işlerinizi yapabilirsiniz.

Ameliyat sonrasi 1 ay şekil verici, toparlayıcı ve ödem atmanıza yardımcı korseyi sürekli kullanmanız uygun olacaktır. Banyo sırasında çıkarabilirsiniz, ancak banyo sonrasında yeniden takmanızı isterim.

Egzersiz programina 3 hafta sonra kısa ve yorucu olmayan yürüyüşlerle başlayıp kademeli olarak artırarak 2. ayda tüm egzersizlerinize doktorunuza danışarak geri dönebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki günlerde oluşan ödem günler içinde azalmaya başlar, 1 – 1,5 ay içinde de ödeminizi atmış, yepyeni karnınıza ve bel çevrenize kavuşmuş olursunuz.

Karın germe operasyonundan sonra 1 yıl hamile kalmamanız önerilir.

Abdominoplasti (karın germe) operasyon sonucu kalıcı mıdır?

Mini-, extended-, full-, fleur de lis veya circumferential olsun, abdominoplasti, karın kasları gevşemiş ve derisi sarkmış, çatlaklarla dolu kişiler için mükemmel sonuç verir. Elbette ameliyatla mükemmel sonuç alınsa da dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı ile desteklediğinde sonuçlar kalıcı olacaktır.

Ameliyatsız hiçbir yöntem ameliyat kadar iyi sonuç veremez ancak ameliyat sonrası dönemde sıkılaşma, ödem atma cihazlarından faydalanarak sonucu mükemmelleştirmek mümkündür.

Şehir Dışı – Yurt Dışı Hastalarımız:

Misafir hastalarımıza havaalanı ya da otogardan transfer, otel, günlük şehir turları hizmetlerimiz vardır.

Yurt dışından misafir hastalarımızın ameliyat sonrasında gözetimimiz altında olması, günlük pansuman takiplerinin tarafımızdan yapılması, en az 5 gün yara yerinde tamamen iyileşme olduktan sonra ülkesine dönmesi kendi sağlıkları açısından önemlidir. Bu süre içinde anlaşmalı otellerimizde uygun ücret karşılığında konaklayabilir ve ayrıca mini tur hizmetleri alabilirler.

WhatsApp

Müşteri Destek