Kısa zamanda büyük miktarlarda kilo kayıplarından hemen sonra vücudun birçok noktasında cilt sarkmaları ortaya çıkar.

Karın, göğüsler, kollar ve bacaklar bu sarkmaların ilk başta dikkat çektiği yerlerdir.

Kol ve bacaklardaki sarkıklıklar bazı kişilerde lazer lipoliz türevlerinde işlemlerle iyileşme gösterebilir ancak çoğu hasta açık cerrahi operasyona ihtiyaç duyar. Açık cerrahi teknik olarak sarkmaların tek gerçek çözümüdür.

Kol bölgesinde, koltuk altında, bacaklarda ise üst bacağın iç yüzünde bazı izler kalmaktadır. Bu izler uzun vadede kısmen kaybolur. Bu an’da hastanın sarkmalarla izler arasında bir tercih yapması gerekecektir. Ancak çoğu zaman sarkmaları çok fazla olan kişiler ne pahasına olursa olsun bu problemden kurtulmayı istemektedir.

Germe operasyonlarından sonra iyileşme süresi ve hasta takibi tamamen hastanın özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Bacak Sarkmaları yaşayan hasta grubu, yaşlanma sürecine bağlı olarak yerçekiminin etkisi, derinin elastikiyetinin kaybı ve deri altı yağ dokunun azalmasına bağlı olarak özellikle uyluk iç kısmındaki bacak derisi kasıklardan aşağı doğru sarkmaya başlar. Sık ve hızlı kilo alıp verme de benzer şekilde deri sarkmasına yol açar. Bu durumu kilo fazlalığı da takip ediyorsa  yürürken bacak içlerinin birbirlerine sürtmesi ile kasıklarda pişik oluşumu gözlenir.

Bacak Germe operasyonları nasıl planlanır?

Derinin sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı olarak uygulanacak operasyon tekniği planlanır. Eğer kilo alıp vermeye bağlı bir deri sarkması varsa derinin kalınlığı fazla olabilir. O zaman ilk önce liposuction işlemi uygulanır. Liposuction’dan hemen sonra fazla olan derinin cerrahi olarak alınması işlemi yapılır. Bazı durumlarda deri fazllalığı kasık bölgesi ile sınırlıdır. O zaman iç çamaşırı ile gizlenebilecek sınırlı bir iz bırakarak deri bolluğu toparlanabilir. Çoğu vakalarda ise deri fazlalığı kasıklardan bacak iç orta kısmına dek devam eden bir torbalanma ve sarkma şeklindedir. Böyle durumlarda kasıktan bacak iç orta kısmına dek uzayan  bacak iç kısmında kalan dikey bir iz bırakarak bacak germe işlemi sağlanır. Bu iz önden ve arkadan bakıldığında asla belli olmaz.

Kol Germe operasyonları nasıl planlanır?

Derinin sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı olarak uygulanacak operasyon tekniği planlanır. Eğer kilo alıp vermeye bağlı bir deri sarkması varsa derinin kalınlığı fazla olabilir. O zaman ilk önce liposuction işlemi uygulanır. Liposuction’dan hemen sonra fazla olan derinin cerrahi olarak alınması işlemi yapılır. Bazen deri sorun yalnızca koltuk altı ile sınırlıdır. Böyle bir durumdakoltuk altı bölgesinde gizlenebilecek sınırlı bir iz bırakarak sarkan deri toparlanabilir. Çoğu vakada ise deri bolluğu dirseğe dek devam eden bir torbalanma ve sarkma şeklinde oluşur. Bu durumda koltuk altından dirseğe dek uzanan ancak kolun arka iç kısmında kalan bir iz bırakarak kol germe işlemi sağlanır. Bu iz önden ve arkadan bakışta belli olmaz.

WhatsApp

Müşteri Destek