Meme Büyütme Ameliyatı Nedir, Kimlere Yapılır?

Göğüsler biz kadınlar için en önemli güzellik ve özgüven unsurlarından bir tanesidir.
Ancak ergenlik döneminde yeterli boyut ve büyüklüğe ulaşmayabilir ya da hamilelik, emzirme, yaşlanma, kilo alıp verme gibi nedenlerle göğüsler küçülüp, kıvam ve hacim kaybedebilir, bazen diriliğini kaybedip sarkabilir. Bu gibi durumlarda başvurduğumuz göğüs büyütme ameliyatı memelerinde hacim, dolgunluk, dirilik ve dikleşme isteyenlere uygulanan güvenli bir yöntemdir. Dünyada en sık yapılan estetik ameliyatların başlarında yer alır. Sonuçları en yüz güldürücü estetik ameliyatlardandır.

Silikon Meme Protezleri

Meme büyütmede en sağlıklı ve dünyada en sık kullanılan yöntem silikon meme protezleriyle meme büyütmedir. Protezler silikon bir kılıf ve kılıf içinde koheziv jel yapıda silikondan ibarettir. Koheziv jel yapıda olanlar en yeni teknoloji silikon protezlerdir, kılıf zarar görse dahi vücuda yayılmadığından benim güvenle kullandığım silikon protez türlüdür. Bu protezler damla (anatomik) ya da yuvarlak şekilli olup hastanın meme ve beden şekline uyum sağlayabilmesi açısından farklı ebat ve dolgunluk yapısındadır. Protezlerin de kaliteleri ve garanti belgeleri vardır ve birçoğu FDA onaylı ve CE belgeli olup üretici firmaları tarafından ömür boyu garanti belgeleri verilmektedir. Ameliyat bitiminde hastalarıma kullandığım protezlerin garanti belgelerini ömür boyu saklamaları için mutlaka vermekteyim.

Sarkmış Göğüslerin Dikleştirilmesinde de protez kullanılabilir mi?

Protez yerleştirilerek memeyi dolgunlaştırmayla birlikte bir miktar dikleştirme de elde edilir. Ancak göğüslerde hafif bir sarkma olması gerekir. Belirgin bir sarkma varlığında meme dikleştirme ameliyatı da meme büyütme sırasında gerekli olacaktır.

İlk Muayenemiz ve Protezin Şekil ve Boyutuna Karar Verme

Göğüs büyütme için başvuran hastalarımın ilk muayenelerinde genel sağlık durumlarını mutlaka sorgularım. Bu arada hastamın nasıl bir meme istediğini, nasıl dekolte görüntüsü sevdiğini de mutlaka notlarıma yazarım. Bu aşamadan sonra meme muayenesine geçeriz ve memesinde kitle olup olmadığına bakarım. Muayene sırasında hastamın genel deri kalitesine, gövde ve meme derisinin kalınlığına, meme dokusunun hacmine, meme çapına, meme derisinde gevşeme ve meme başında sarkıklık olup olmadığına da bakarım. Hastanın omuz, bel ve kalça genişliği, göğüs kafesinin ölçüsü de meme protez ebadını belirlemede bizim için önemlidir. Ayrıca birtakım cihazlar yardımıyla ölçümler yaparak meme başının yeri neresi olmalı, sarkıklık mevcut mu, hangi protez ebatı uygun, protez dolgunluğu nasıl olmalı, hangi tip protez şekli hastama uygun tespit ederim. Hastamın isteklerini ve beklentilerini gözönüne alarak kendisine uygun ve yakışacak boyutları sunarım, hatta kliniğimde ameliyat öncesi prova için çeşitli şekil ve ebatlarda sizer denilen prova protezleri boş ve desteksiz çamaşır içine yerleştirip ayna karşısına geçerek küçük denemeler yapmakta böylelikle hastalarımla hem eğlenmekte hem de ameliyat sonrası olası yeni görüntüleri hakkında fikir sahibi olmaktayız.

Göğüslerim Kaç Beden Olacak?

Göğüs büyütme ameliyatı olacak hastalar için en önemli konulardan bir tanesi oluşacak yeni göğüsün boyutlarına karar vermektir. Estetik göğüs büyütme ameliyatı için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri göğüs büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını veya beden ölçüsünü söylerler.

Estetik cerrah hastanın isteklerini doğru anlamalı, beklentilerini dinlemeli, vücut ve meme ölçülerini hesaplamalı ve hastanın vücut ölçülerine uygun silikon göğüs implantı boyutlarını seçmelidir.

Muayenelerimde hastalarımın nasıl bir memeye boyutuna kavuşmak istediğini, nasıl dekolte görüntüsü sevdiğini de göz önünde bulundurarak kendi meme ve beden ölçülerine uygun meme boyutuna hastalarımla birlikte karar veririz. Bunun için kliniğimde ayna karşısında boş ve desteksiz çamaşırların içine kendilerine uygun ebatlarda sizer denilen prova protezleri yerleştirip denemeler yaparak hem eğlenmekte hem de ameliyat sonrası olası ebatları doğru belirleme imkanı yakalamaktayız.

Ayrıca sizer denilen prova protezlerin hastamla belirlediğimiz ölçülerde olanlarını ve bunun küçük ve büyük boylarını steril durumda ameliyathaneye de getirtiyorum. Ameliyat sırasında öncelikle sizer protezi yerleştirip bu boyut istenilen ölçüyü oluşturmadıysa bir büyüğünü ya da tam tersi bir küçüğünü yerleştirip istenilen şekil ve ebadı yakalayıp yakalamadığıma bakıyorum. Böylelikle ameliyattan önce hastamın beklentisine uygun protez boyutuna doğru karar verme imkanı elde etmiş oluyorum. İstediğim boyutu kesinleştirdikten sonra o boyutun orjinal silikon protezininin steril paketini açıp hastaya yerleştiriyorum. Böylelikle yapılan ölçüm ve değerlendirmeler sonucunda sizer prova silikon yardımıyla ameliyatta en doğru kararı vermiş oluyoruz.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Kesi Yeri Tercihleri

Göğüs büyütme ameliyatında birkaç farklı cerrahi yöntem ve farklı kesi yerleri mevcuttur. Hangisini seçeceğime hastalarımla birlikte, muayene sırasında karar vermekteyiz.

Kesiler ya meme başında, ya memenin katlantısında (memenin altında, kıvrımında) ya da koltuk altında olabilir. En sık kullanılanı ve benim de en çok tercih ettiğim kesi yeri meme altında meme katlantısı üzerinde (meme kıvrımında) kalan kesidir. Ayakta durduğunda hastanın izi neredeyse görünmemekte ve zaten çamaşır içinde kaldığından hastalarımca tercih edilmektedir.

Meme başı kesisi meme başının yeterli çapta olmasını gerektirir, ameliyat sırasında meme bezleri, süt kanalları kesildiğinden henüz doğum yapmamış bayanlarda tercih edilmemektedir. Sonrasında kalan nispeten kötü iz ve his kaybı riski nedeniyle çok kullanılmamaktadır.

Meme büyütme ameliyatında en nadir kullanılan yerlerden biri ise koltuk altından yapılan kesidir, bir dönem oldukça sık kullanılan bu kesi meme üzerinde iz yaratmaması açısından avantajlı gözükse de, ameliyat sahası zor gözlemlenebilmekte, hastalar yazın bikini ve t shirt giydiklerinde her iki koltuk altlarında izler koyu renkli ve simetrik olarak belli olmakta, izleri gizlemekte zorlanmaktalardır.

Her ne kadar kesilerin izleri kendiliğinden aylar içinde solmaya başlayacaklarsa da, yardımcı birtakım yöntemler (laser vb) ya da kremlerle izlerin solmasını hızlandırmak mümkündür.

Bazen meme sarkıklığı durumunda meme dikleştirme de yapacaksak lolipop şekilli denen meme başı çevresinde ve meme altına uzanan küçük bir kesi de olabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Yerleştirilecek Silikonun Yeri

Silikon meme protezleri, yapılan kesi yoluyla girilerek ya meme dokusunun altına (subglandüler), ya kas zarı altına (subfacial) ya da meme altında bulunan göğüs kasının (pektoralis majör) altında yani kas altında (submüsküler) hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir. Ayrıca günümüzde dual plan denilen bir kısmı meme dokusu altına bir kısmı da kas dokusu altına olacak şekilde de yerleştirme yapılabilmektedir.

Ben hastanın durumuna göre kas altı, dual plan ya da subfasiyal yerleştirmeyi tercih ediyorum.

Ameliyattan Sonra Süt Verilebilir mi?

Ameliyattan sonraki dönemde meme dokusu ve süt kanalları korunduğundan rahatlıkla emzirebilirsiniz. Proteziyle hamile kalıp emziren çok sayıda hastamda emzirme dönemlerinde veya sonrasında hiçbir sorunla karşılaşmadık. Hamileliğiniz nedeniyle protezlerinizi çıkartmak zorunda değilsiniz.

Ameliyat Günü

Ameliyat genelde asimetri varlığı durumuna göre 45 dakika – 1,5 saat arası sürmekte olup genel anestezi altında hastane ortamında yapılmaktadır.

Ameliyattan sonra hasta aynı gun taburcu olabilir ya da 1 gece hastanede kalabilir. Buna hastanın genel durumuna ve kendi isteğine göre birlikte karar vermekteyiz.

Ameliyatı takiben göğüslere küçük bir pansuman uygulanır, özel yapım sütyen korse takılır. Bu korsenin hasta tarafından 1 ay kadar kullanılması istenir.

Çok ağrım Olacak mı?

Hastaların en çok tedirgin oldukları konu ameliyat sonrası ağrı durumudur. Ameliyat sırasında dokulara zarar vermeden titiz çalışarak ve ameliyatın sonunda ameliyat sahasına uzun etkili lokal anestezik uygulayarak ağrı hissini oldukça azaltmaktayım. Bu sayede hastalarım ameliyat sonrası dönemi oldukça rahat geçirebilmekte, basit ağrı kesici ilaçlardan fayda görmekteler. Zaten memenin yeni proteze uyumu birinci veya ikinci günde tamamlanacağından ağrıları 2. Günde neredeyse tamamen kaybolacaktır.

Ameliyattan sonra

 1. Aynı gün ya da ertesi sabah hastaneden taburcu olabilirsiniz.
 2. 2. ya da  3. Günden sonra banyo yapabilirsiniz.
 3. 2 ya da 3 gün yüksek yastıkla yatmanız ödem olmaması açısından tavsiye edilir. Memelerde yaklaşık 1 hafta kadar ödem olabilir, ödeminiz 1 ay içinde yavaş yavaş azalıp kaybolacaktır, bu süre içinde memeler giderek yumuşayıp doğallaşacaktır.
 4. Kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığından dikişleriniz alınmayacaktır.
 5. Ameliyattan sonra size reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı önemlidir.
 6. Yara iyileşmesinde son derece önemli olan C vitamininden zengin diyet (bol salata, limon, kivi vb) almanız istenir.
 7. 1 ay boyunca size ameliyattan sonra giydirilen meme korsesini kullanmanız önerilir.
 8. 3. ve 4. günden itibaren hastalar günlük yaşamlarına rahatlıkla dönebilirler.
 9. Yürüyüşlere ve hafif egzersizlere 2. haftadan itibaren, koşu ve ağir egzersizlere yavas yavas artırmak koşuluyla 1. aydan itibaren başlanabilir.
 10. Memenin şeklini alması, ödemini atması yaklaşık 1 – 2 ayı, yumuşayıp tamamen doğal şeklini alması 1 yılı bulur.
 11. Ameliyattan 10 gün sonra hastalarıma uygulamaları gereken özel meme masajları öğretip sık yapmalarını tavsiye ediyorum.
 12. Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 sene sonra belli belirsiz hale gelecektir. Bu süreçte size önerilen yöntemler ve jellerle izin daha hızlı solmasını sağlamak da mümkündür.

Meme büyütme ameliyatının amacı daha doğal ve dolgun göğüsler elde etmektir. Bu sonucu ameliyat sonrasında yakalamak mümkün olmaktadır. Genel olarak estetik göğüs büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız, sonuçları yüz güldürücü, bayanların en çok rağbet ettiği ameliyatlardan birisidir. İyi bir sonuç almak için ameliyatın tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapılması şarttır. Günümüzde kullanılan ömür boyu garantili protezler sayesinde protezlerin değiştirilmesine gerek yoktur. Protezlerle hamile kalmanız, bebeğinizi emzirmeniz mümkün olmaktadır.

Ameliyatsız Meme Büyütme Sağlıklı mı?

Meme büyütmede sentetik (hyaluronik asit) dolgu maddeleri ve yağ enjeksiyonları kullanıldığında meme kanser taraması veya erken tanıda engel teşkil etmeleri ve yan etkileri bakımından tarafımdan tercih edilmemektedir.

Ayrıca reklamlarda meme büyütmede etkisi olduğu iddia edilen birtakım cihazlar ve kremlerin de istenilen dikleşme ve büyümede iddia edilenin aksine herhangibir faydası bulunmamaktadır.

Şehir Dışı – Yurt Dışı Hastalarımız:

Misafir hastalarımıza havaalanı ya da otogardan transfer, otel, günlük şehir turları hizmetlerimiz vardır.

Yurt dışından gelen hastalarımızın ameliyat sonrasında gözetimimiz altında olması, günlük pansuman takiplerinin tarafımızdan yapılması, en az 3 gece kalarak iyileşme olduktan sonra ülkesine dönmesi kendi sağlıkları açısından önemlidir. Bu süre içinde istenirse uygun ücret karşılığında anlaşmalı otellerimizde konaklayacaklar ve ayrıca mini tur hizmetleri alabileceklerdir.

WhatsApp

Müşteri Destek