Meme Küçültme Ameliyatı Nedir, Kimlere Uygulanır?

Sarkık, ağır ve kişiyi olduğundan kilolu gösteren hacimli meme yapısı estetik olduğu kadar aynı zamanda kişinin sağlık problemidir. Zamanla boyun ve sırt ağrılarına neden olmakla birlikte omuzlarda çökme, meme altlarında pişikler, kötü kokulu akıntılar ve enfeksiyonlar yaparak kişiyi sosyal hayatından koparmaya başlar. Uygun kıyafetler ve çamaşırlar bulmak neredeyse imkansız hale gelir. Kişi giderek toplumdan uzaklaşır ve içine kapanır. Bunlardan başka fiziksel hareketleri de kısıtlanır.

Bütün bu sorunların kalıcı ve kesin çözümü ise meme küçültme operasyonudur.

Ameliyatta amaç memeyi küçültmek, ağırlığını ve hacmini azaltmak, aynı zamanda dikleştirmek, sarkıklığı toparlamak, memeye dolgun ve diri bir görünüm sağlamak; bunu yaparken de süt kanallarını, süt bezlerini ve meme başı duyusunu maksimum korumaktır. İşlem sırasında meme başı çevresinde areola dediğimiz kahverengi halkanın da daha düzgün ve küçük yapıya kavuşturulması mümkündür. Hedefimiz hastamızı kendi vücuduna uygun olarak küçülmüş, güzel şekilli, dikleşmiş meme yapısına kavuşturmaktır.

Kaç Yaşından İtibaren Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır?

Memeler ergenlik döneminde östrojen hormonunun etkisiyle, genetik yatkınlığa ve kilo alımına göre gelişip irileşir. Gelişim yaklaşık 17 – 18 yaşlarına kadar devam eder. Hatta 20′ li yaşlara kadar hormonun etkisiyle ve kilo alımlarıyla irileşme sürebilir. Bu nedenle ameliyat için göğüs gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.

Meme Küçültme Operasyonu Öncesi Muayene:

Hastalarım muayene için başvurduklarında muayeneye genel sağlık durumlarıyla ilgili sorularla başlıyorum, burada sigara içilip içilmediği en önemli konulardan birisidir. Hastanın önceden emzirip emzirmediği, memelerden süt gelip gelmediği, memelerde ele gelen kitle olup olmadığı, hastaların yaşı, hormonal durumları, gebelik beklentileri, ek hastalık durumları sorguladığım diğer önemli konulardandır. Meme muayenesine geçildiğinde öncelikle memede ele gelen kitle olup olmadığına bakarım. Sonra meme derisi kalitesi, her 2 meme başı uzaklık ölçümleri, simetri durumu, memenin gövde üzerinde yerleşimi gibi kriterlere göre ve hastanın süt verme durumunu da gözönüne alarak hastama operasyonda en uygun tekniği seçerim.

Meme Küçültmede Teknik Seçimi

Teknik seçiminde hastanın yaşı ve gebelik beklentisi, meme başı sarkıklığı, meme hacmi göz önünde bulundurduğumuz kriterlerdendir.

Meme küçültme ameliyatında en son teknik vertikal skar tekniğidir. Bu teknik memesi orta derecede iri, sarkık ve süt verme beklentisi yüksek genç yaş grubuna daha uygun bir teknik olup izleri en az olan ve süt verebilme için süt ve meme kanallarının ve bezlerinin en çok korunabildiği tekniktir. İz areola dediğimiz kahverengi meme başı çevresine ve meme altına doğru inen dikey çizgi şeklinde olup bazen küçük bir J ya da T şeklinde meme altına doğru da fazlalık deriyi çıkarma ihtiyacına göre ek iz bırakılabilmektedir. Elbette diğer tüm izlerde olduğu gibi bu ameliyatta da izler çamaşır içinde kalmakta olup zaman geçtikçe izlerde solma, normal ten rengini alma ve belirsizleşme olacaktır.

Aşırı irileşmiş, çok sarkmış memelerde (makromamma) ve daha ileri yaş gruplarında ise çoğu ‘ters T’ şeklinde ‘insizyon’ (kesi hattı) içerir. Bu kesiler memenin areola dediğimiz kahverengi kısmını çevreler, aşağı dikey olarak uzanır ve meme altında yatay olarak doğal katlantı hattını takip eder. Fazla olan meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır; meme başı ve areola flep şeklinde bir doku üzerinden yeni yerine, yukarı taşınır. Sonra her iki yandaki meme dokusu areola çevresinde ve orta hatta birleştirilip oluşturulurken, memenin yeni hatları şekillendirilir. Bu vertikal skar tekniğine göre daha eski bir teknik olup uygun hastalarda hala güvenle kullanılmaktadır.

Bunlardan ayrı en eski teknik olan free nipple tekniği de vardır, bu teknik dev meme (gigantomasti) dediğimiz memelerde ve artık süt verme ile ilgisi olmayan ileri yaş grubundan hastalara uygundur. İzleri ters T tekniğiyle aynıdır, bu teknikte areola denilen meme başı çevresi tamamen çıkarılıp ameliyatta meme şekillendirildikten sonra areola yeni yerine dikilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Geçiren Hastalar Süt Verebilir mi?

Meme küçültme ameliyatı olan kadınların büyük bir çoğunluğu bebeklerini emzirebilmektedir. Bu oran en yeni tekniklerle ve titiz cerrahiyle %80 – 85 oranındadır.

Meme Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılır? 

Ameliyat genel anestezi altında hastane koşullarında uygulanır.

Yaklaşık ameliyat süresi 3-3,5 saat kadardır.

Ameliyat başlamadan her 2 meme dokusunda kesilecek alanlara tümescant mayii dediğimiz anestezik ve adrenalinli solüsyonlar veriyoruz, hem ameliyat sonrası ağrıyı hem de kanamayı azaltmak için bu uygulamayı yapıyoruz. Ameliyatta önceden çizilen çizimlere uygun olarak fazla deri, meme dokusu kesilip meme başı önceden belirlenen yeni yerine taşınır, mevcut kesiler memeyi toparlayacak ve dikleştirecek şekilde kapatılıp dren yerleştirilerek operasyon sona erdirilir. Kesi yerlerine strip denilen özel bantlar yapıştırılır ve bu bantlar yara yerlerini koruyup iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Ameliyatta kendiliğinden emilen dikişler kullandığımdan hastalarım ameliyat sonrası dikiş alma stresinden kurtulmaktadır.

Ameliyat bitiminde özel olarak tasarlanan sütyen korse giydirilmekte ve hastam bu korseyle odasına gelmektedir.

Ameliyatta Dren Yerleştirmek Gerekli mi?

Tecrübelerime dayanarak meme küçültme operasyonu sonrasında dren yerleştirmeyi daha sağlıklı ve güvenli buluyorum. Her ne kadar ameliyat sırasında titiz kanama kontrolüyle kanamalar durdurulmuş olsa da hastalar anestezinin bulantı yapıcı etkisinden kurtulana kadar odalarında bir süre bulantı ve kusma problemi yaşayabilmekteler ve bu süreçte basınçla kanamayı durdurduğumuz odaklarda yeniden kanamalar olabilmektedir. Her ne kadar maliyeti artırmış olsa da dren yerleştirmek hastamın çabuk ve sorunsuz iyileşmesi açısından benim kişisel tercihimdir. Kullandığım drenler silikon yapıda olduğundan vücuda uyumlu olup ek ağrı yaratmamaktadır.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilecekler:

  1. Sigara kullanılıyorsa mutlaka en az 15 gün öncesinden bırakılmalı, ameliyata kadar temiz havada yürüyüşlerle dokuların oksijenlenmesinin artması sağlanmalıdır.
  2. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa 1 hafta öncesinden bırakılmalıdır.
  3. Yeşil çay içilmesi, ginseng, ginka bilobalı vitaminlerin alınması 1 hafta öncesinden kesilmelidir.
  4. Hastaneye gelirken önden düğmeli pijama takımı getirilirse ameliyat sonrası pansumanlar daha rahat yapılabilir.

Ameliyat Sonrası:

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız gerekir. Ertesi gün taburcu olabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı çok azdır ve ağrı kesici tabletlerle rahatlıkla geçecektir.

Ameliyattan sonra 2. ya da 3. günde drenler çekilir ve bundan hemen sonraki gün banyo yapmanızda sakınca yoktur.

İlk pansumanınız drenler çekilirken yapılır, sonraki pansumanları evde basitçe kendiniz yapabilirsiniz. En iyi pansuman banyodur.

Ameliyattan sonraki 3-4 gün yaklaşık 45 derece açı olacak şekilde yüksek yastık kullanarak yatmanız ödem gelişmeme ve ödemi daha çabuk atma bakımından faydalı olacaktır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında 4-5 gün kadar ödem oluşacak, sonrasında ise ödemler geçecektir. Erken dönemde göğüsler daha dik ve yukarıda olacak, 1-3 ay süresinde göğüsün alt kısmını dolduracak şekilde hafif yer değiştirecektir.

3-4 hafta boyunca ağırlık kaldırmaktan, kollara yüklenmekten kaçınılmalıdır.

Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 1 hafta içinde dönebilir.

Sigara ameliyattan sonra yara iyileşmesi tamamlanana kadar içilmemelidir.

Ameliyat sonrası ödem nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı, uyuşukluk gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir; nadiren de kalıcı olabilir.

Ameliyat sonrası izler çamaşır içinde kalacak şekilde dizayn edilir ve bu izler zamanla silikleşecektir. Ancak izlerin solmasını hızlandırmak için yardımcı birtakım yöntemlerden ve jellerden faydalanmaktayız.

Son olarak;

Meme küçültme ameliyatları diğer estetik cerrahi operasyonlara göre daha az ağrılı olması, hastaların çabuk toparlanması ve sonuçlarının oldukça yüzgüldürücü olması bakımından sık yapılan ameliyatlardandır. İri ve sarkık göğüslerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacak, vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha çok yakışacaktır. Sizi tanıyanlar gençleştiğinizi hatta belirgin bir şekilde kilo verdiğinizi bile ifade edeceklerdir.

Şehir Dışı – Yurt Dışı Hastalarımız:

Misafir hastalarımıza havaalanı ya da  otogardan transfer, otel, günlük şehir turları hizmetlerimiz vardır.

Yurt dışından misafir hastalarımızın ameliyat sonrasında gözetimimiz altında olması, günlük pansuman takiplerinin tarafımızdan yapılması 3 gün sonrasında iyileşme sürecinde ilerleme olduktan sonra ülkesine dönmesi kendi sağlıkları açısından önemlidir. Bu süre içinde istenirse küçük bir ek ücret karşılığında anlaşmalı otellerimizde konaklayacaklar ve ayrıca mini tur hizmetimizden de faydalanacaklardır.

WhatsApp

Müşteri Destek