0

Hastalarım kliniğime başvurduklarında ilk önce kendilerine ne şikayetleri olduğunu sorarım. Kendi ağızlarından ve mutlaka ayna karşısında göstererek şikayetlerini tekrarlarız.

Hastalarıma şunu da sorarım: “bu operasyonu kendin için mi istiyorsun, başkası için mi?” Hastalarımın ameliyatları kendileri için istediklerinden emin olmak isterim. Başkası istediği için ameliyat olmak isteyen hastalarımı genellikle ameliyat etmeyi reddederim. Sonra muayene kısmına geçer ve muayenede sıklıkla cilt kalitesine, ameliyatın gerçekten kendisine uygun olup olmadığına veya gerekip gerekmediğine bakarım. Örneğin karın germe ameliyatı planladığımız hastada aynı zamanda rektus kas diyastazı da var mıdır, yoksa karın kasları sıkı mıdır, plikasyonun gerekip gerekip gerekmediğine bakarım.

Liposuction operasyonunda kontürlere ve proporsiyona bakarım. Cilt kalitesi, cildin ne kadar elastik olduğu da bizim için önemlidir. Meme operasyonlarında ise büyütme yapılacaksa memenin ölçümleri ve yerleştirilecek protezin yaklaşık ölçüsüne bakarım. Hatta ayna karşısında sizler protezleri hastama deneyerek hastam gerçekten bu operasyona ve vücudunda oluşacak değişikliğe hazır mı, istiyorsa aklında nasıl bir ölçü var ona bakarım.

Meme küçültme operasyonunda da meme ve vücut ölçülerine ve proportionlara bakarım. Tüm hastalarıma muayene sırasında ayna karşısında mutlaka kalacak izleri ve olası iz uzunluklarını anlatır ve kendilerine bilgisayarda da mutlaka gösteririm. Elbette iz durumu kişiseldir, ama fikir edinmek adına bunun faydalı olduğunu düşünüyorum. Hastaların akıllarında o an gelmeyen ancak evde akıllarına takılan sorulara olması halinde mutlaka sorularını bana sormalarını da isterim.

Muayenede ameliyata karar verdiğimiz hastamı hemen anestezi muayenesi ve kan tahlillerine yönlendiririm. Sigara içiyorsa sigarayı bırakmasını, yeşil çay, bebek aspirini gibi kan sulandırıcı ilaç ve bitki çaylarını da almamasını belirtirim. Karın germe ameliyatı yapacaksam barsak temizliği açısından ameliyata 2 – 3 gün kala sıvı ve posalı diyete geçeriz.

Ameliyattan bir gece önce saat 12 De itibaren hastaların yemeyi ve içmeyi kesmelerini ve hastaneye aç ve susuz gelmelerini isterim. Sıklıkla hastalarıma yanlarına önden düğmeli alt-üst pijama takımı getirmelerini söylerim. Hastanede ya da muayenehanede ameliyat öncesi fotoğraflar çekerim ve hastalara ameliyattan önce çizimler yaparım. Artık operasyona hazırız, ameliyathanede görüşmek üzere…

aa

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp

Müşteri Destek