Postbariartik Cerrahi, bariatrik cerrahi sonrasında hızlı kilo kaybıyla başlayan uzun ve eğlenceli yolculuğun son aşamasıdır. Yılda 200.000 den fazla bariatrik hasta plastik cerrahlara yepyeni vücutlarına kavuşmak için başvurmaktadır. Bu hastalar, diğer hastalarımıza göre biraz daha ilgi, bilgi ve deneyim gerektiren grupturlar, çünkü her ne kadar altta yatan hastalıkları aşmış gibi görünseler de zeminde hala gizli diabet, kalp-damar hastalıkları, psikolojik bozukluklar, akciğer hastalıkları, kansızlık, pıhtılaşma bozuklukları, yeme alışkanlıklarında düzensizlik, buna bağlı kan protein, vitamin ve minerallerinde dengesizlikler bulunabilmektedir. Hastalarıma ameliyat planlamadan önce bu gibi riskli durumları iyice araştırıp tüm gerekli önlemleri alarak ameliyatlarını planlamaktayım.

Postbarıatrık Cerrahı Ne Zaman Yapılmalı?

Bariatrik cerrahi sonrasında en erken 12. ayda ameliyat planlamaya başlayabiliriz, ancak tecrübelerime göre ameliyatların büyük çoğunluğunu 12.-18. aylar arasında yapmaktayım. Hedeflenen kiloya inmek ve bu kiloda 3 ay stabil kalmak ameliyat kararı almamızı sağlayan en önemli kriterlerimiz. Hatta hastamız BMI 30 ve altındaysa ideal postbariatrik cerrahi adayıdır.

Hangı Amelıyatlarla Başlanmalı?

Hastam en çok hangi bölgesinden şikayetçiyse o bölgeyi önceliğimize alarak planlamaya başlamaktayım ancak tek seansta birden çok alan düzeltilecekse hastamın sağlığı, iyileşme süreci ve sonrasında kalacak izleri açısından hastamla tartışarak cerrahi planı birlikte yapmayı daha uygun buluyorum.

Kombıne Amelıyat Mı, Çoklu Seanslı Cerrahıler Mı?

Her 2 yolun da avantaj ve dezavantajları var. Hastamla her bir maddeyi tek tek tartışıp en iyi ve en uygun yol haritasını birlikte çıkarıyoruz.

Ne Zaman İyıleşırım?

Aslında tek tek geçirilen cerrahilerle kombine ameliyatların iyileşme süreçleri oldukça benzerdir, dolayısıyla en geç 1 hafta içinde günlük hayatınıza dönme olasılığınız oldukça yüksektir. Ancak iyileşme süreci kişisel farklılıklar içerir, burada en belirleyici unsur kişinin sağlık durumu ve psikolojisidir. Genelde gözlemim postbariatrik hastaların iyileşme süreçleri moral ve motivasyonları yüksek olduğundan oldukça çabuk ve neredeyse ağrısız olduğudur.

Amelıyata Hazırlanırken Nelere Dıkkat Edılır?

  • Sigara mutlaka en az 2 hafta öncesinden bırakılmalı.
  • Detaylı araştırmalar için hastanede yapılacak tahliller, konsültasyonlar ve son durum değerlendirmesi yeniden muayenehanede buluşma için zaman ayrılmalı.
  • Ameliyattan önce kesilmesi istenen kan sulandırıcılar, ağrı kesici ilaçlar, birtakım bitki çayları ve bazı vitamin-mineral destekleri bırakılmalı.
  • Özellikli bazı operasyonlardan önce birtakım ilaçların ameliyattan 1-2 gün önce kullanılması gereklidir.

Son olarak eklemek isterim ki postbariartik cerrahi detaylı inceleme, planlama ve deneyim gerektiren işlemler içerir, herzaman olduğu gibi hedefimiz en doğru hamlelerle doğal vücut görünümü elde edebilmektir.

WhatsApp

Müşteri Destek